• História školy

•           Škola v Kendiciach existovala už v 16.storočí. Základnými vyučovacími predmetmi v dávnych dobách boli čítanie, písanie a počítanie. Školská dochádzka nebola povinná. Školu mohli navštevovať iba chlapci. Dievčatá z urodzených rodín mali svojich domácich učiteľov. Najstaršia budova školy stála na mieste záhradky v areáli hornej budovy školy pri kostole.

Po zbúraní budovy najstaršej školy sa do konca 19.storočia vyučovalo v malom domčeku neďaleko kostola zvanom pastiereň. V 19.storočí bola vyučovacím jazykom šariština a neskôr nanútená maďarčina. V dedine kedysi vyučovali iba jeden učiteľ. Bývalo zvykom, že budova školy zvyčajne obsahovala okrem triedy na vyučovanie aj byt pre učiteľa. Od roku 1927 namiesto 6-ročnej školskej dochádzky bola povinná 8-ročná. Vyučovanie na dvoch stupňoch v tých časoch znamenalo, že sa žiaci učili striedavo ráno aj popoludní.

Dnešná podoba starej budovy školy pri obecnom úrade pochádza z roku 1940. Až do skončenia 2.svetovej vojny sa škola v Kendiciach považovala za cirkevnú. Žiaci z Kendíc chodili na druhý stupeň do Petrovian už od roku 1955. Kendickí žiaci mohli navštevovať 5. Až 9. Ročník vo vlastnej škole až v roku 2002. Cirkevné školy sa začali nanovo zakladať po Nežnej revolúcii v roku 1989, keďže dovtedy mali komunistickou mocou zakázanú činnosť. Jedným z hlavných iniciátorov založenia cirkevnej základnej školy v roku 1992 bol duchovný otec Ján Sedlák a starosta obce František Baran. Svätý Michal archanjel, patrón kostola a dediny, si vzal pod svoj ochranný štít aj obnovenú cirkevnú školu. V škole prebiehalo vyučovanie spočiatku len na prvom stupni. Prvou riaditeľkou cirkevnej základnej školy bola p. Janka Sikorová. Druhý riaditeľ, p.Miroslav Jacko, sa v spolupráci s miestnou samosprávou podieľal na výstavbe novej budovy školy. Základný stavebný kameň budúcej plnoorganizovanej školy posvätil vtedajší pomocný biskup a súčasný košický arcibiskup otec Bernard Bober.  Nová budova školy bola postavená v priebehu jedného roka.

Najvýraznejšou aktivitou v histórii školy bol medzinárodný projekt Comenius, prostredníctvom ktorého žiaci a učitelia postupne navstívili Turecko, Poľsko, Rumunsko, Slovinsko a Taliansko. Žiaci dosiahli viaceré úspechy v súťažiach Biblická olympiáda, Chemická olympiáda, Matematická olympiáda, Mladý ekožurnalista, Pieseň pre Svätého Otca, Čo vieš o hviezdach, Prečo mám rád slovenčinu, prečo mám rád Slovensko, Hviezdoslavov Kubín, Botanikiáda , Čo vieš o Jánovi Pavlovi II. a   „ a Slovo bolo u Boha...“. Naši nádejní hudobníci a výtvarníci navštevujú v škole pobočku Základnej umeleckej školy sv.Mikuláša v Prešove. Záujmové útvary – fyzikálno-chemický, astronomický, tvorivý, športový, mladý zdravotník, zábavná angličtina, školský klub detí – ponúkajú žiakom priestor pre rozvoj talentov.                                                                           V súčasnosti má naša Cirkevná základná škola sv.Michala 13 tried.

Sv.Michal archanjel mocne bojuje za celú školu proti Zlému a Zefirín Jimenéz Malla sa ako prvý blahoslavený Róm vrúcne prihovára za všetkých Rómov.