Dňa 17. mája 2017 37 žiakov zo 6. – 8. ročníka, v sprievode 3 učiteľov, absolvovalo exkurziu na vodárenskú nádrž pitnej vody „Starina“ v okrese Snina.
Vyrazili sme o 7:00 z Kendíc. Cesta autobusom bola zaujímavá a prebiehala bez problémov. Na začiatku cesty sme sa zverili pod ochranu Panny Márie modlitbou.
O 9:45 sme boli na mieste. Kraj okolo vodnej nádrže je malebný. Je tam ticho, dookola lesy a zatrávnené svahy. Žiadna poľnohospodárska činnosť, lebo celá oblasť je v 1. ochrannom pásme, vstup na vodné dielo je len na špeciálne povolenie.
Vodárenská nádrž Starina je najväčšia vodná nádrž na pitnú vodu na Slovensku, zároveň je najväčším zdrojom pitnej vody v strednej Európe.
Nachádza sa v najvýchodnejšom cípe Slovenska, v severovýchodnej časti Zemplína na území okresu Snina, v katastri obce Stakčín. Je vybudovaná na hornom toku rieky Cirocha v Bukovských vrchoch, na území Národného parku Poloniny.
Rozmery: objem 59,8 mil. m³ vody, plocha 311,4 ha
priehradný múr – výška 50 m, dĺžka hrádze je 345 m, šírka – hore 7m, dolu 310m
Vrstvy podložia z pieskovcov a ílovcov sa vytvorili v treťohornom mori.
Vybudovaná bola v rokoch 1981 až 1988, pôvodne pre okresy Humenné, Vranov, Michalovce a Trebišov. V dôsledku havarijného stavu so zásobovaním pitnou vodou v Košiciach sa zámer zmenil a dnes namiesto do Trebišova a Michaloviec sa privádza voda do Prešova a do Košíc. Už niekoľko rokov sú na túto vodovodnú rozvodnú sieť napojené okrem iných aj obce Petrovany, Kendice a Drienovská Nová Ves.
Voda sa po výpuste zo Stariny upravuje v blízkej úpravni vody v Stakčíne. Na vstup do úpravne vody sme nedostali povolenie, kvôli pretrvávajúcim protiteroristckým opatreniam.
Kvôli výstavbe nádrže bola zatopená 1 obec – Starina. Z dôvodu ochranného pásma zdroja pitnej vody však prišlo k vysťahovaniu ďalších 6 dedín nad nádržou v 70. rokoch 20. storočia. Išlo o tieto rusínske obce: Dara, Ostrožnica, Ruské, Smolník, Veľká Poľana, Zvala.
Po absolvovaní viac ako 1000 schodov a prechode injekčnou chodbou pod priehradným múrom a pod vodnou hladinou, sme vystúpili do domčeka na umelom ostrove, kde sa robia rôzne merania. Žiakov najviac zaujal tzv. lievik - prepad pre nadbytočnú vodu pri vysokom stave hladiny. Dozvedeli sme sa, že v injekčnej chodbe je stála nízka teplota a 100%-ná vlhkosť vzduchu. Túto skutočnosť využívajú na umelý odchov pstruhov potočných. Ryby sú totiž dôležitou súčasťou nádrže. Sú indikátorom čistoty vody. Lov rýb je len na povolenie a to hlavne pre zamestnancov.
V zime hladina nádrže zamŕza a nie je zvláštnosťou vidieť prechádzať sa po nej medveďov alebo vlkov.
Pri návrate domov sme sa zastavili ešte v Humenskom kaštieli, kde je múzeum. Pozreli sme si historickú a prírodovednú expozíciu a tiež múzeum ľudovej architektúry – skanzen.
Do Kendíc sme sa vrátili pred sedemnástou hodinou. Všetkým účastníkom sa exkurzia páčila. Bolo to zaujímavé a obohacujúce.
Ing. E. Mošková