Deň otvorených dverí
Streda 21. 3. 2018
Dňa 21. 3. píšu deviataci Testovanie-9. Pre vytvorenie najlepších podmienok sa ostatní žiaci zúčastnia mimoškolských akcií.
Žiaci 1. až 5. ročníka sa zúčastnia po sv. omši tanečného divadla Nela v kine Scala v Prešove.
Žiaci 6. až 8. ročníka si pozrú Slovenské technické múzeum v Prešove - Solivare.
Deviatakom prajeme, aby zužitkovali, to čo sa naučili, veľa pozornosti, ... a aby nezaspali a najneskôr 7:45 boli v škole.
„Biznis“ v našej škole
Súčasťou dobrého a úspešného biznisu/obchodu je ponuka, dopyt, tvorivá stratégia podnikateľa, predajca a v neposlednom rade aj finančne zrelý kupujúci.
Fungovanie týchto skutočností v priestoroch našej školy si mohli reálne vyskúšať žiaci deviateho ročníka, ako aj prvého a druhého ročníka.
Dňa 6. marca 2018 sa žiaci prvého a druhého ročníka oboznamovali so základnými špecifikami finančnej gramotnosti. Nahliadnuť do oblasti financií a obchodných vzťahov žiakom pomáhali starší spolužiaci z deviateho ročníka, ktorí si v rámci predmetu občianska náuka preopakovali základné pojmy a teórie z oblasti ekonomiky. Aby mladší žiaci lepšie pochopili fungovanie trhového mechanizmu, deviataci pre nich pripravili trh, kde dochádzalo k reálnemu obchodovaniu, aj keď s nereálnymi peniazmi.
Úlohou deviatakov bolo pripraviť stratégiu podnikateľa, pomocou ktorej dokážu prilákať viac zákazníkov, a tým oslabiť konkurenciu, pripraviť si predajný stánok, vyčísliť hodnotu ponúkaného tovaru (ako ponuku sme využili knihy zo žiackej knižnice), prilákať zákazníkov, férovým obchodovaním predať tovar a na záver vyčísliť zisk z predaja.
Predajcovia naozaj zaujali. Niektorí ponúkali akciu „Jednu kúpiš, druhú dostaneš zdarma!“ , iní zasa ku kúpe dvoch kníh pribalili maľovanku s obrázkami zvieratiek. Zaujímavo vyzdobené stánky, s reklamnými pútačmi zhotovenými žiakmi, lákali kupujúcich. Žiaci z prvého stupňa mali možnosť knihy kupovať, platiť za ne a v neposlednom rade zamýšľať sa nad hodnotou peňazí (aj keď nereálnych) a výhodou ponúkaných akcií.
Úspešnosť deviatakov bola značná – všetci skončili so ziskom. Najviac zarobilo Kníhkupectvo Miley, o pár eur menej zarobilo Kníhkupectvo vysoký a nízky a s pekným ziskom svoju činnosť ukončilo aj kníhkupectvo Knihy pre každého.
Veríme, že z deviatakov našej školy sa aj v reálnom živote stanú usilovní, šikovní, tvoriví a féroví zamestnanci a možno aj zamestnávatelia. Držíme im prsty!
Žiaci prvého a druhého ročníka po tejto obchodnej skúsenosti pokračovali vo vzdelávaní sa vo finančnej gramotnosti už v priestoroch svojich tried a pod vedením triednych učiteliek.
Druháci si spočítali výdaje , ktoré mali s kúpou kníh a zistili koľko z úspor im ešte zostalo. Týmto si upevňovali učivo sčítania a odčítania dvojciferných čísel, ktorým sa aktuálne v matematike zaoberajú. V rámci ďalšej vyučovacej hodiny spolu s prvákmi riešili zábavné úlohy pripravené na interaktívnej tabuli. Zopakovali si hodnoty mincí, ktoré používame. Peniaze tiež rozmieňali a virtuálne určovali hodnotu tovaru.
Čerešničkou na torte, a to doslovne, bolo „upečenie“ piškótovej torty s kyslou smotanou pod kuchárskou vareškou p. uč. Krivej. Žiaci si na nej pochutnali až na druhý deň poobede, v rámci ŠKD. Hodnotu práce a surovín potrebných na tortu, skúsili vyčísliť pred jej prípravou. Veríme, že takto prakticky získané vedomosti im pomôžu lepšie zorientovať sa v reálnom živote financií.
G. Rusňáková a E. Mandúchová
26
Testovanie 9-2018
21. marca 2018 sa uskutoční celoslovenské testovanie žiakov
9. ročníkov. Bližšie informácie:
O lyžiarskom kurze ešte raz
Keď som sa dozvedela, že pôjdeme na „LYŽIARSKY“, nevedela som, z čoho sa mám tešiť:
- z toho, že sa naučím lyžovať
- z toho, že sa nebudem musieť učiť.
Varili nám tam dobre. Na svah bolo asi 13 minút cesty. Išli sme tam v lyžiarkach s lyžami a palicami v ruke. Už hneď v prvý deň som sa naučila ako tak lyžovať a ísť na vleku - pome. Na svahu sme mali vždy 10 minútovú prestávku na čaj. Tí ujkovia pri vleku vždy srandovali a zabávali nás. Postupom týždňa už vedeli všetci lyžovať, vo štvrtok sme si dali preteky. Bola to zábava! Nikdy na taký veľký zážitok nezabudnem!
Katka zo VII.A
Lyžiarsky kurz
Do galérie Lyžiarsky kurz boli pridané fotografie.
194
Lyžiarsky kurz
“Svätá pravda, nech je zima, nech je šero, napokon nech je trošku smutno, ale len keď je veselo.” — Jan Werich
V dňoch 12.2.-16.2.2018 veru tak aj bolo, pretože sa v histórii našej školy uskutočnil po prvý raz LVVK (lyžiarsky výchovno-výcvikový kurz).
Absolvovalo ho 18 žiakov z tried 7.- 9.ročníka pod skúseným vedením lyžiarskych inštruktorov- p.učiteľa Mgr. Mariána Sabolčíka a Mgr. Pavla Straku (nášho bývalého žiaka), za zdravotníckej asistencie pani zástupkyne Mgr. Silvie Moserovej.
Cieľ bol jasný: u lyžiarov-zdokonaliť sa v lyžovaní, u nelyžiarov-naučiť sa základnú techniku lyžovania, trošku si oddýchnuť od školy a rodičov, upevniť vzájomné vzťahy, spoznať krásu zimnej tatranskej prírody a načerpať nezabudnuteľné zážitky.
Vďaka výbornému ubytovaniu a stravovaniu v Charitnom domove v Dolnom Smokovci a vďaka super starostlivosti ujov-vlekárov v Lyžiarskom stredisku Pod lesom sa to všetko splnilo. K tomu tiež prispelo pravé zimné počasie a dobré snehové podmienky.
Pondelňajšie pády vystriedal postupne úspech a štvrtkový zjazdový pretek a jazdu zručnosti zvládli všetci ako zdatní lyžiari, ktorí v piatok popoludní odchádzali domov so skvelými zážitkami.
Keď som od nich chcela, aby mi napísali svoje zážitky, dostala som odpoveď: “...šak napíšte, že bolo super...a chceme ísť ešte raz.”
Takže za všetkých: BOLO NÁM SUPER!!!
Mgr. Silvia Moserová
PS: Našli sa aj odvážlivci, ktorí písali, tak čítajte.
165
Hviezdoslavov Kubín
„Kniha je kľúčom do čarovného sveta fantázie.“
Anonym
Dňa 20. 2. 2018 nás žiaci do sveta fantázie preniesli prostredníctvom prednesu poézie a prózy vybraných básní a textov. Školské kolo Hviezdoslavovho Kubína prebiehalo v priestoroch školskej knižnice. Zaujať porotu v zložení Mgr. B. Ďordíkovej (riaditeľky školy), Mgr. D. Pjatákovej, Mgr. S. Krivej a Mgr. S. Ugrayovej prišli svojím výkonom žiaci z prvého aj druhého stupňa.
Spomínanú porotu najviac upútali títo žiaci:
1. STUPEŇ
Poézia:
1. miesto T. Pjatáková
2. miesto D. Kováčová
3. miesto M. Sabolová
Próza:
- miesto N. Kolivošková
V. Kováčová (postupujúca z minuloročného Celoslovenského kola)
2. STUPEŇ
Próza:
- miesto A. Angušová
- miesto L. Šofranková
- miesto G. Pjaták
Víťazom blahoželáme a želáme veľa úspechov v Okresnom kole prednesu poézie a prózy. Tých, ktorí sa neumiestnili, chceme povzbudiť, aby sa recitovania nevzdávali a literatúre ako takej ostali verní, pretože literatúra každé vynaložené úsilie na jej spoznávanie – či už recitátorovi, alebo čitateľovi – vráti niekoľkonásobne viac v podobe získavania nových zážitkov a cestovania v neskutočnej hĺbke a diaľke fantázie.
G. Rusňáková
32
Zápis do 1.ročníka
CZŠ sv. Michala vyhlasuje...
"Slávnostný zápis" dňa 9.apríla 2018 o 15,30 hod.
Zápis prebieha v dňoch 9.4.-11.4. 2018
v priestoroch školy v čase od 14.00 – 16.00 hod.
K zápisu je potrebné priniesť:
- rodný list dieťaťa
- občiansky preukaz zákonného zástupcu
- príspevok 8 € na zakúpenie zošitov
Ponúkame:
- anglický jazyk od 1.ročníka
- školský klub a výučbu ZUŠ
- individuálny prístup k žiakom
- výchovu v katolíckom duchu
Jarné prázdniny
Milí žiaci! Od pondelka 26.2.2018 si užívajte jarné prázdniny. Školské vyučovanie začína v pondelok 5. marca 2018. Prajeme Vám príjemný a užitočne strávený, požehnaný čas!
Recykluj a vyhraj s MILK – AGRO 2017/2018
Blíži sa uzávierka súťaže so spol. MILK – AGRO v kategórii „Výtvor z obalov výrobkov SABI“- vlastná tvorba. Rozmery výtvoru = maximálna veľkosť (štandardný rozmer dverí). Jednotlivé diely výtvorov musia byť pevne spojené, aby vydržali manipuláciu s nimi. 5 najlepších výtvorov v kategórii Základné a stredné školy bude odmenených. Výtvory doniesť do školy do 26.3.2018.
Prírodovedná súťaž Hľadá sa tím majstrov N
Druhý polrok odštartovali žiaci II. stupňa školskou prírodovednou súťažou Hľadá sa tím majstrov N. Medzitriedne družstvá, ktoré žiaci vytvorili, merali svoje sily v praktických i teroretických úlohách z biológie, chémie, fyziky, astronómie, geografie a tiež matematiky a informatiky. Opýtali sme sa súťažiacich, čo sa im páčilo, a čo by zmenili. Tu sú niektoré z ich odpovedí:
"Áno, páčilo sa mi, lebo sme mali super tím, aj dobré otázky. Nič by som nezmenila."
"Páčilo sa mi, že sme boli v tíme a každý sa mohol zapojiť. Páčilo sa mi aj, že každý predmet mal aj praktickú časť."
" Všetko bolo super a asi by som nič nezmenila. Bola to sranda :)"
"Páčilo sa mi, že sme boli spolu a snažili sme sa."
"Páčili sa mi úlohy a zmenila by som, ja neviem, mne sa všetko páčilo :)"
"Bolo to dobré, ale mohla byť aj telesná, ale inak fajn."
"Páčila sa mi tá astronómia a fyzika. Aj chémia, biológia, geografia."
"Mne sa páčila fyzika, astronómia, matika, informatika."
"Páčila sa mi biológia, lebo to bolo také praktické a bavilo ma to."
"Páčili sa mi úlohy z geografie." "Páčilo sa mi, že to bola práca v skupine, bola to sranda."
"Že som pomáhal." "Že sme sa neučili." "Že sme precvičili tímovú spoluprácu."
"Originálnosť niektorých úloh, dobré organizovanie a praktické časti niektorých úloh."
"GEO krúžkovanie a fyzika." "Úlohy boli dobré, bola i zábava."
"Boli ľahké úlohy a tiež dobré bolo, že sme boli v skupinách a bola lepšia zábava."
"Páčilo sa mi, že to boli vedecké predmety."
"Pridal by som ešte nejakú disciplínu, nejaké extra úlohy, kde by sme mohli získať extra body."
"Nový predmet - angličtinu." "Dala by som kratšie testy a zmenila by som aj odmenu. Bolo to fajn, bola sranda."
"Ja by som chcel zmeniť otázky, trochu ťažšie, a aby bolo po ročníkoch a po štyroch žiakov."
"Viac otázok o zvieratách a vo výhrach - týždeň bez školy, výlet do ZOO a nepísanie písomiek dva týždne."
"Ja by som zmenil fyziku na športovanie."
"Zlepšiť ceny! Diplom, sladké, písacie potreby ..." "Aby každý mal cenu od 1. - 10."
Ďakujeme všetkým za úprimné názory, samozrejme aj tie nezverejnené, a tiež za množstvo podnetov na vylepšenie súťaže.
Ak ste zvedaví na bodové hodnotenie a celkové poradie súťažných družstiev, môžete si pozrieť výsledkovú listinu.
Ďakujeme všetkým vyučujúcim, ktorí sa podieľali na príprave a realizácii tohto súťažno - zábavného dopoludnia, vedeniu školy za možnosť uskutočniť vyučovanie netradičnou formou a v neposlednom rade rodičovskému združeniu za finančnú pomoc pri príprave odmien pre deti.
Mgr. Z. Fremalová, vedúca PK prírodovedných predmetov
45
Matematický klokan - opäť sa bude súťažiť
Obľúbená medzinárodná súťaž Matematický klokan sa uskutoční na našej škole aj v tomto školskom roku. Do súťaže sa v stanovenom termíne prihlásilo 20 žiakov z druhého až ôsmeho ročníka. Klokaniť sa bude v pondelok 19. marca. Žiaci si môžu precvičiť svoje hlavičky pri riešení úloh z minulého roka, ktoré sú voľne k dispozícii na stránke http://matematickyklokan.sk.
Nevyhoď, použi!
ENV- oznam:
Daj veciam druhú šancu!
Vyrob niečo z vecí, ktoré už boli raz používané.
Využiť môžeš rôzny materiál-papier, textil, plast, atď...
Hotové výrobky odovzdaj svojej triednej učiteľke do 19.2.2018.
Tešíme sa na zaujímavú výstavu vašich prác.
Zaujímavé a originálne nápady budú ocenené.
KARNEVAL
Do galérie KARNEVAL boli pridané fotografie.
39
KARNEVAL
Aj na našej škole sme obdobie fašiangov ukončili karnevalom 1.februára. Zúčastnili sa na ňom žiaci I. stupňa, ktorí si už v predstihu pripravovali masky a my môžeme povedať, že si na ich výbere dali záležať.
Do komunitného centra zavítali rôzne postavičky z rozprávok, zvieratká, kovboji, kukláči, čerti, samozrejme princezné a víly. Po promenáde masiek nasledovala diskotéka. Po nej boli všetky masky ocenené pripravenými darčekmi podľa vyjadrenia poroty. Potom si deti pozreli program, ktorý pre nich pripravil ŠKD. V súťažiach si zmerali svoje sily, rýchlosť a šikovnosť. Nechýbalo ani občerstvenie v podobe teplého čajíka a keksíkov. Deti odchádzali unavené, vytancované a každé s nejakou sladkosťou.
Na karneval nám ešte dlho ostane pekná spomienka.
36
Pasovanie prvákov
Dňa 31.1. sa uskutočnilo v našej triede I.B pasovanie prvákov. Pri tejto príležitosti sme si pozvali aj druhákov našej školy, ktorí nám po svojej skúsenosti s "pasovaním" vysvetlili, čo to "pasovanie" vlastne je a čo sa očakáva od pasovaných žiakov. Prváčikovia predviedli druhákom, čo sa za ten prvý polrok naučili - recitovali básničky začínajúce sa na rôzne písmenká, spoločne zaspievali pesničku, druháci im dávali príklady na sčítanie a odčítanie - všetko zvládli na jednotku. Taktiež ukázali, ako si vedia zložiť a poukladať veci do vrecúška na telesnú výchovu. Tí najlepší boli odmenení sladkou odmenou a nakoniec všetci odchádzali spokojní a s úsmevom na tvári.
27
Pitná voda - zdravá voda
Až 88% mladých ľudí dáva prednosť ochuteným sladkým vodám namiesto zdravej čistej vode!! Chceme to zmeniť. Spoločnými silami urobme niečo pre svoje zdravie. Preto sme sa zapojili do kampane „POVEDZME ÁNO ČISTEJ PITNEJ VODE.“ Akcia sa uskutočnila 30. januára 2018 v škole. So žiakmi sme sa porozprávali, prečo piť čistú vodu a každý žiak vypil pohár čistej vody.
Povedzte aj vy ÁNO čistej vode.
1
Dotyk iránskej kultúry
30. 1. 2018 žiaci deviateho, ôsmeho a siedmeho ročníka mali možnosť nahliadnuť (aspoň z malej časti) do iránskej kultúry.
Prijali sme pozvanie do Komunitného centra v Kendiciach, kde nás zaujímavosťami o iránskej kultúre sprevádzal pozvaný hosť, pán Mojtaba Ketabchim. Pán Ketabchim prišiel na Slovensko pred viac ako dvadsiatimi rokmi kvôli štúdiu – pôvodne mal byť lekárom. Osud však rozhodol inak. Z nádejného lekára sa stal pracovník gréckokatolíckej eparchiálnej charity.
Počas besedy nás vzácny hosť oboznámil s históriou, geografickou polohou, zvykmi a tradíciami jeho krajiny. Prednáška bolo ozvláštnená prednesom poézie v rodnom jazyku pána Ketabchima, ukážkami rukopisov a v neposlednom rade odpoveďami na zvedavé otázky. Diskutovalo sa o politickej situácii v tejto moslimskej krajine, o živote mladých ľudí a o bezprostrednosti tamojších detí. Zaujímavým bolo, keď pozvaný hosť rozprával o tom, ako iránske deti snívajú svoje sny a ako (aj napriek tomu, že nemajú k tomu ideálne podmienky) sa ich snažia pretaviť na skutočnosť. (Pevne veríme, že túto časť naši žiaci pozorne počúvali, pretože mnohí z nich majú sny, ale iba máloktorí sú pre realizáciu týchto snov ochotní urobiť maximum.)
Žiakov veľmi zaujali predmety, ktoré na ukážku priniesol p. Ketabchim. Boli to originálne iránske predmety: korenie, ručne robená šachovnica, bavlnené posteľné prestieranie (malo ručne robenú potlač), obrazy, knihy, perzské koberce a iné.
Veľmi milým prekvapením bolo pohostenie, ktoré bolo pre nás pripravené. Ponúkané jedlá boli jedlami z iránskej kuchyne – koláčiky, nátierky. Všetkým veľmi chutilo!
Pán Ketabchima nás počas prezentácie rodnej krajiny obohatil nielen informáciami z histórie a súčasnosti, ale aj o prejavy skromnosti, ľudskosti, spolupatričnosti a tolerancie, ktorými pozvaný hosť vynikal.
Ďakujeme pracovníkom Komunitného centra v Kendiciach za možnosť rozšírenia si obzorov (vďaka tejto besede) v rôznych vedných, ale aj ľudských „disciplínach“ a už teraz sa tešíme na ďalšiu spoluprácu.
G. Rusňáková
12
Deviataci slávili...
Vo štvrtok 25. januára 2018 slávili deviataci Deň s patrónom triedy. V tento deň si pripomenuli Obrátenie sv. Pavla (apoštola).
Tento sviatočný deň (tak, ako sa na každej oslave patrí) si žiaci deviateho ročníka spríjemnili aj pohostením, ktoré pripravili – nechýbali koláčiky, zemiakové lupienky, sušienky a nápoje.
Sv. Pavol je (okrem iného) patrónom proti strachu a úzkosti. Film, ktorý si deviataci mali možnosť pozrieť, predstavil chlapca, ktorý prežíval nejednu chvíľu plnú strachu a úzkosti. Filmová snímka sa volala „Bež, chlapče, bež“ a zobrazila život židovského deväťročného chlapca – Srulika, ktorý v roku 1942 ušiel z varšavského ghetta a sám (bez rodičov, známych) sa snažil prežiť vojnu. Spal v korunách stromov (v lesoch) a živil sa tým, čo si sám ulovil, našiel alebo ukradol z okolitých fariem a navyše bol neustále prenasledovaný nemeckými vojakmi. Žiaci mali možnosť vidieť inšpirujúci príbeh o ceste jedného chlapca, ktorý musel zo dňa na deň dospieť, aby prežil. Tento film bol inšpirovaný skutočným príbehom. ( Réžia: Pepe Danquart, Nemecko, Francúzsko, Poľsko, 2013)
V školskej kaplnke sa žiaci deviateho ročníka (samozrejme, boli vítaní aj žiaci z iných ročníkov a tried) zúčastnili na sv. omši. Duchovný otec, PaedDr. Marko Bajus, sa počas kázne pýtal detí, či vedia, čo znamená obrátenie.
Túto otázku – možno trocha v pozmenenom znení (obrátenie znamená zmenu; v čom by ste sa chceli zmeniť vy?) dostali deviataci počas diskusie v triede, kde sa zamýšľali nad veľkosťou ich triedneho patróna. Odpovede boli takého:
- Jeden známy človek raz povedal: „Kto chce zmeniť svet, musí zmeniť seba.“ Chcela by som zmeniť svoj postoj k veciam, nemať strach z neznámych ľudí a vecí.
- Ja by som sa chcel zmeniť hlavne v tom, ako sa učím a trocha aj v správaní. Chcem sa zmeniť kvôli známkam, aby som sa dostal na dobrú strednú školu.
- Ja by som sa chcela zmeniť v správaní a zlepšiť v učení. Zmeniť svoj postoj k nepriateľom. Správanie chcem zmeniť kvôli tomu, že dosť často odvrávam, aj keď viem, že by som to nemala a nie ku každému, kto je ku mne milý, som milá aj ja. V budúcnosti by som to chcela niekde dotiahnuť.
- Chcela by som sa zmeniť trošku v správaní, viac sa učiť a venovať kamarátom, pretože chcem mať lepšie známky a mať viac zážitkov s kamarátmi.
- Chcela by som ešte viac zabrať v učení, aby som mala ešte lepšie známky.
- Zmenil by som na sebe prístup k veciam a ľuďom, disciplínu, správanie. Aby som sa cítil vo vnútri lepšie, uvoľnenejšie.
- Nemal by som byť taký ľahostajný k učeniu, pretože chcem sa dostať na dobrú strednú školu a byť v živote úspešný.
Milí deviataci, podstatou zmeny je vedieť problém pomenovať. Vy svoje malé nedostatky pomenovať viete, je už iba na Vás, aký smerom sa vydáte. Či to bude smer zmeny – odstránenia Vašich malých nedostatkov, alebo to bude smer pasivity a ničnerobenia. Všetko je vo Vašich rukách. Rozhodnite sa teda pre ten správny smer.
G. Rusňáková