V týchto dňoch si pripomíname vznik Česko-Slovenska, prvého politického zriadenia, kde boli Slováci vnímaní ako národ s vlastným jazykom, vlastnými tradíciami a vlastným územím.
Založenie Československej republiky vyhlásili predstavitelia českého politického života spolu so zástupcom Slovákov, Vavrom Šrobárom, v Prahe 28. októbra 1918. Pripomíname si teda už 100. výročie tejto historickej udalosti. Ďalší slovenskí predstavitelia sa k nim pridali Martinskou deklaráciou 30. októbra 1918.
Od tohto času sme sa, aj keď nakrátko, stali súčasťou jedného štátu. Napriek silnej centralizácii – v januári 1919 bola zrušená Slovenská národná rada a postupne sa rozpúšťali aj miestne národné výbory, pri česko-slovenskej vláde sa vytvorilo osobitné Ministerstvo s plnou mocou pre správu Slovenska na čele s Vavrom Šrobárom (nemalo však plnú moc, ale vo všetkom bolo podriadené ministrovi vnútra v pražskej vláde) – Československo dalo Slovensku po prvý raz hranice a vymedzilo mu územie, ktoré sa k jeho menu radí doteraz. Školstvom a kultúrnou politikou Slovensku umožnilo obrovský vzdelanostný a kultúrny rozmach. Dotvorila sa komplexná sociálna štruktúra slovenskej spoločnosti, ktorá navyše dospela k vysokému stupňu národného sebavedomia. Politická kultúra dala obyvateľom obrovskú politickú skúsenosť, z ktorej ťažili celé 20. storočie. Slováci v Československu vyrástli na sebavedomý moderný národ.
Túto udalosť z národnej histórie si pripomenuli aj žiaci 9. ročníka, a to pripravením a odprezentovaním projektov na témy: Vznik ČSR, Technika v čase ČSR a Móda v čase ČSR. Tieto projekty skrášľujú a ozvláštňujú školský interiér. V pondelok (22. 10.) prostredníctvom školského rozhlasu deviataci odvysielali prednášku. Tá zachytávala okolnosti vzniku ČSR a osobitosti životov troch významných osobností, ktoré stáli pri zrode Československej republiky – M. R. Štefánika, T. G. Masaryka a E. Beneša.
Prvé kroky smerujúce k postupnému vytváraniu si vlastnej národnej svojbytnosti, vedú práve od založenia ČSR. Vážme si históriu nášho národa a buďme na ňu hrdí, pretože to je odkaz pre nás od našich predkov.
G. Rusňáková