Dňa 23. júna vo večerných hodinách sme nasadli do nočného rýchlika a začali našu cestu
do veľkomesta. Aby sme mohli cez deň veľa chodiť, museli sme sa vyspať, preto sme cestovali
v ležadlovom vozni.
Ráno – Praha, hlavné nádražie, čaká nás tam Juraj, ktorý nás bude Prahou sprevádzať. Najprv sme si odložili nepotrebnú batožinu, zakúpili celodenný cestovný lístok na MHD a vybrali sa spoznávať pamiatky, o ktorých sme doteraz len počuli na hodinách v škole.
1. Staré mesto – Prašná brána, Staromestské námestie, radnica, orloj, kostol Matky Božej pred Týnom alebo ľudovo Týnsky chrám , cesta na Karlov most.
2. Karlov most – najstarší zachovaný pražský kamenný most cez rieku Vltavu. Spája Staré mesto (časť bohatých mešťanov) s Malou stranou (chudobnejšou časťou). Tridsať kamenných sôch a bronzová socha sv. Jána Nepomuckého. Pamätná tabuľka na mieste, kde ho dal kráľ vrhnúť zviazaného do Vltavy, keď nechcel prezradiť spovedné tajomstvo.
3. Malá strana – najužšia ulička pre peších, pred ktorou je z každej strany semafor, lebo dvaja ľudia sa v nej nemôžu stretnúť. Valdštejnský palác – sídlo českého senátu a nádherná záhrada s rybníkom pri ňom. Živý farebný a biely páv v záhrade. Električkou na Hradčany.
4. Pražský hrad – hradná stráž pre bočným vchodom, prehliadka všetkých nádvorí (hľadanie hygienických zariadení). O 12.00 výmena hradnej stráže s posádkovou hudbou a výmenou štandardy. Prehliadka gotického skvostu, katedrály - Chrámu sv. Víta – naša spoločná súkromná modlitba v kaplnke, poďakovanie za to, že sme tu, i za našu školu a všetkých doma.
Spev piesne pre Pána – iba my a ON. Úžasné!
Odchádzame z hradu novými zámockými schodami.
5. Kostol Panny Márie Snežnej – Pražské Jezuliatko. Modlitba pri Jezuliatku (za čo sme prosili je zatiaľ tajomstvo). Prehliadka maličkého múzea pražského Jezuliatka. Jedny šatičky boli aj
od Prešova.
6. Obed – v reštaurácii alebo na krásnej zelenej lúke v Újezde. Cesta pozemnou lanovkou na vrch Petřín.
7. Petřín – romantické miesto v Prahe. Ružový sad – tisíce rôznych druhov a farieb rozkvitnutých ruží. Štefánikovo observatórium a hvezdáreň, socha Milana Rastislava Štefánika pred ňou. Zrkadlové bludisko a „krivé zrkadlá“ – sála smiechu. Vyhliadka z Petřínskej rozhľadne - kto sa nebál na ňu vyštverať a zdolať 299 schodov. Cesta peši Lobkovickou záhradou naspäť do mesta. Električkou do centra.
8. Václavské námestie – socha sv. Václava na koni so štyrmi sochami svätých patrónov českej zeme: sv. Prokopa, sv. Anežky české, sv. Ludmily a sv. Vojtěcha. Na pomníku je nápis: SVATÝ VÁCLAVE VÉVODO ČESKÉ ZEMĚ KNÍŽE NÁŠ NEDEJ ZAHYNOUT NÁM NI BUDOUCÍM.
Peši prechodom cez Lucernu do Františkánskych záhrad – krásna zeleň, detské ihrisko, tečúca voda a pokoj uprostred kamenných domov rušného námestia.
9. Ešte raz Staromeské námestie, vyzdvihnutie batožiny a cestovanie nočným rýchlikom naspäť domov.
A túžba v srdci – ešte sa do „stovežatej“ Prahy vrátiť.